Szczyrk - Zabytki
 |
Sanktuarium na Górce |
Sanktuarium Na Górce
Pochodzący z 1912 roku kamienny kościół Matki Boskiej Królowej Polski, znajduje się na południowym stoku Magury. Górka stała się miejscem pielgrzymek, dzięki pewnej pasterce Juliannie Pezdzie, której ukazała się Matka Boska. Wieść bardzo szybko się rozeszła i odtąd Górka stała się miejscem Kultu Maryjnego. Obecnie świątynią opiekują się oo. salezjanie. Niedaleko kościółka znajduje się ścieżka wiodąca do leśnej kapliczki ze źródłem, posiadającym uzdrawiającą moc.
 |
Kościół Św. Jakuba |
Drewniany Kościół Św. Jakuba
Zbudowany zostal pod koniec XVIII wieku, a następnie rozbudowany w latach 1937-39. Jest najcenniejszym zabytkiem Szczyrku liczącym ponad 200 lat. Kościół został w całości zbudowany z drewna oraz belek wiązanych w zrąb. Wystrój wnętrza jest w stylu późnobarokowym. W kościele można podziwiać trzy ołtarze, liczne obrazy, a także chrzcielnicę kamienną i trzy kamienne kropielnice z początku XIX wieku. Na wieży kościoła umieszczony jest dzwon pochodzący z 1691 roku. Najstarsze zabytki, znajdujące się w kościele pochodzą z klasztoru Norbertanek, który zlikwidowano. Kościół jest stale odrestaurowywany i remontowany.
Kamienne figury przydrożne z I połowy XIX wieku.
W Szczyrku znajduje się wiele starych krzyży i figur. Wiszą na przydrożnych drzewach, obok ścieżek prowadzących do przysiółków. Z "figurką u Byrdych" związana jest legenda edukacyjno-wychowawcza. Otóż droga obok miejsca, gdzie stoi figurka, pięła się stromo w górę. Koniom ciągnącym załadowane wozy było ciężko i zdenerwowani furmani okładali je batami przeklinając. Kiedy wyznali swój grzech proboszcz za pokutę polecił im wybudować w tym miejscu figurę Pana Jezusa. Odtąd furmani milkli w tym miejscu, bo nie wypadało już im przeklinać.
Cmentarz i zbór ewangelicki
Salmopol był samodzielną osadą, założoną przez osadników ewangelickich. Do Szczyrku został dołączony w 1928 r. W 1812 r. został założony tam cmentarz. Jest on otoczony z trzech stron drewnianym płotem, a u góry cmentarza stoi drewniany krzyż z figurą "Czarnego Chrystusa". Większość nagrobków uległa zniszczeniu, najstarszy pochodzi z 1908 r. W 1897 r. poświęcono budynek szkolny, który stał się miejscem nabożeństw, czyli zborem ewangelickim.
 |
Beskidzka Galeria Sztuki |
Beskidzka Galeria Sztuki
Znajduje się w niej ekspozycja współczesnego malarstwa i ceramiki. W galerii organizowane są również "Spotkania ze sztuką" (wykłady o sztuce, warsztaty plastyczne, koncerty muzyki klasycznej, wieczory autorskie poetów i pisarzy), a także imprezy folklorystyczne.